Home Kryesore Presidenti Meta: Shqipëria një hap më pranë autoritarizmit!

Presidenti Meta: Shqipëria një hap më pranë autoritarizmit!

118
0

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin Freedom House, i cili e klasifikon Shqipërinë si një vend pjesërisht të lirë. Në mesazhin e tij, kreu i shtetit shprehet se Shqipëria është një hap më afër autoritarizimit.

“Shqipëria një hap më pranë autoritarizmit! “Freedom House” e zbret Shqipërinë edhe më poshtë për vitin 2020, mes regjimeve HIBRIDE! Shembjen e Teatrit Kombëtar për interesa klienteliste, dhunimin e protestuesve dhe vrasjen kriminale të Klodian Rashës gjatë kohës së pandemisë nuk mund t’i mbulojë asnjë propagandë. Këto dhe të tjera ngjarje të rënda kurrë nuk do të amnistohen dhe për to drejtësia do vendoset në vend. Përkeqësimi i të gjithë treguesve, veçanërisht shkelja mizore e të drejtave të  njeriut, është një këmbanë e fortë alarmi për instalimin e shtetit policor, që e kam denoncuar prej kohësh. Referendumi i 25 prillit 2021 është momenti historik për t’i dhënë një trajektore të re të demokracisë, shtetit ligjor dhe respektimit të të drejtave të njeriut, me qëllim përmbushjen sa më parë të kushteve të vendosura nga Bashkimi Europian”,- deklaron kreu i shtetit.

Lajmet Kryesore

MË TË LEXUARAT

Me shume nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit