Home Ekonomi Ekonomia gjermane tkurret me rreth 1.5% në fillim të vitit 2021

Ekonomia gjermane tkurret me rreth 1.5% në fillim të vitit 2021

136
0

Ekonomia e Gjermanisë mund të tkurret me rreth 1.5% në fillim të vitit, tha sot instituti i kërkimit DIW, ndërsa masat e bllokimit për të kufizuar përhapjen e koronavirusit po dëmtojnë ekonominë më të madhe të Europës.

DIW tha se rritja e rasteve të reja të Covid-19 po kufizon rritjen ekonomike, por ndikimi i pandemisë është më pak i fortë se pranverën e kaluar kur objektet e prodhimit u ndalën.

“Mbi të gjitha, industria ka ardhur gjatë dimrit fuqimisht deri më tani,” tha Claus Michelsen, analist i DIW.

Eksportet e forta dhe aktiviteti i fortë i ndërtimit ndihmuan ekonominë gjermane të rritet më shumë se sa pritej, me 0.3% në tremujorin e fundit të 2020, por masat e ashpra të bllokimit brenda dhe jashtë vendit po e bëjnë të paqartë perspektivën e ekonomisë gjermane./Reuters

Lajmet Kryesore

MË TË LEXUARAT

Më shumë nga Ekonomija

Më shumë nga Ekonomia

Lajmet e Fundit

Te Fundit